...
MYYNNISSÄMME OLEVIA KIRJOJA
JA AINEISTOJA
Toimitusehdot:
Kirjat ja aineistot toimitetaan tilauksessa annettuun postiosoitteeseen tai postitoimipaikkaan.
Postitetaan samana arkipäivänä tai seuraavana. Perillä normaalisti 2-4 pv.n kuluttua.
Postituskulut peritään mikäli tilauksen yhteydessä on niin merkitty.
ULKOMAILLE tilatessa tulee huomioida suuremmat postituskulut. Näiden tilausten maksun laskutamme etukäteen ja saatuamme tilityksen, postitamme kirjan.
HUOM! Lomakkeissa pyydämme puhelinnumeron, koska teemme lähetykset verkossa ja siellä on Postilla vaatimus puh.numerosta, jotta lähetyksen saapumisilmoitus voidaan lähettää asiakkaalle.
** Maksujen laiminlyönti eräpäivästä siirtää maksun valvonnan Lowell yhtiölle ( entinen Lindorff )
Muutoksia tulossa..2020..
Kirjamyyntimme ei ole seuralle tulonlähde, koska kustantajien hinnat ja myyntihintamme ero on minimaalinen, lisättyämme postikulut oikean katteen päälle nostaisi hinnat ja kysyntä loppuisi. Postitamme vuodessa 100-150 pakettia, se on jonkin verran työllistävääkin yhdelle toimijalle..
Teemme tätä pelkästään seuran tarkoituksen perusteella, jakaaksemme Petsamon historia tietoutta.
Nyt Turjanmeren maa kirjaa on vielä vähän jäljellä, joten pian kannattaa hankkia se kotiin ja lahjaksi. Arvokas lahja jälkipolvillekin.
Osa muista kirjoista loppuvarastostamme myydään alennuksilla pois ja uusien myytävien osalta harkitaan aina kirjakohtaisesti tarkoituksenmukaisuus. Ennakkomyynneillä tulemme niitä sitten välittämään, hieman pidemmällä toimitusajalla joka on nyt 1-4 pv.
KIRJOJA MYÖS TÄÄLLÄ
Mielenkiintoisia kirjoja saattaa löytyä kirjakustannus kumppaniltamme Väyläkirjoilta ks.
PETSAMO-SEURA julkaisee:
Eero Lampio ja Lauri Hannikainen Petsamon opas ( 1921) on tulossa myyntiin uutena painoksena.
Olav Beddarin Paatsjoella ja Petsamossa kirja v 2004 tulee uudelleen painettuna tämän vuoden aikana myyntiimme. Hintaa on arvioitu 22- 25 e seutuville postitettuna.
Myöhemmin tulee uutena painoksena Sakari Pälsin Petsamoon kuin ulkomaille. v 1931. Hinta lienee 25 e seutuvilla, sillä vanhapainos on työläs saattaa painokuntoon.
Pari- kolme muutakin Petsamo aiheista kirjaa v1919-1930 seutuvilta on suunnittelussa uuteen painokseen, kunhan kaikki luvat saadaan

Petsamon opas kirja painettu 1921 ja nyt kirjasta on uusi painos, ei suora näköispainos, vaan hieman luettavuutta parannettu sekä kooltaan suurempi. Kirja on ensimmäinen ja erinomainen matkaopas 1920 luvun Petsamoon.
Kirjan hinta 28 € kuluineen, postitetaan kirjeenä kotiin. ( usemman kappaleen tilaus yhdellä postimaksulla)
Tilaa jo ennakkoon. Kirjaa painetaan pieni erä ja se tulee painosta kesän alkuun. Tilaa jo ennakkoon, laskutus kirjan mukana

Väitöskirja on loppuunmyyty, mutta löydät sen verkossa tästä linkistä:
Harjumaa_Tiina.pdf (ulapland.fi)
tai
https://urn.fi/URN:ISBN:978-952-337-295-5
.
.

Turjanmeren maa kirja on pian loppuun myyty.
Nyt hinta on 25 € kuluineen.
Turjanmeren maa kirjaa on myynnissä myös Ivalossa Inarilaisen toimituksessa, Inarissa Siidassa ja Rovaniemellä Arktikumissa.
...

Via Nordica : kulta- ja museoteiltä vapauden teilleErkki Lilja
Väyläkirjat334 sivuaKovakantinen kirja2021 Via Nordica -teoksessa on kuvauksia kultahistoriasta, tiestön ja muiden kulkuväylien sekä kulkuneuvojen kehityksestä maailmanlaajuisestikin kautta aikojen osittain ennen julkaisemattomin matkakertomuksin ja asiakirjoin.
Kirja kertoo muun muassa Tenojoen kultavaltausten merkityksen Koillisväylän avautumiseen ja ihmisen unelmasta parempaan huomiseen kaukaisessa Siperian Amurinmaassa.
Pohjoisen kulkuväylien historian asiantuntija, tietokirjailija Erkki Lilja arvioi myös Suomen itäsuhteiden vaikutusta Lapin länsi-itäsuuntaisten teiden rakentamiseen 1960–1970-luvuilla.
Via Nordica -teos päättää Liljan aiemmin julkaistujen pohjoiseen ja sen kulkuväyliin liittyvien tietokirjojen sarjan, johon kuuluvat mm. Mobilia-palkinnon saanut teos Jäämerenkäytävä (Hipputeos, 2013) ja Tunturien yli Jäämerelle (Väyläkirjat, 2016).
*****************
____
*****************_________
KIRJAN HINTA 27 € kuluineen Tilaa Via Nordica tästä
___________________________________
Sergejeffin sukunkunta Petsamosta
Kata Vienontytär Korhonen


4.12.2019 ilmestynyt kirja.
Erkki Liljan sekä , Jarmo Lahtisen, Veli-Pekka Lehtolan, Kalevi Mikkosem ja Seppo J Partasen,Topi Kunnarin teksteistä ja arkistolähteistä toimittanut Tuomo Korteniemi.
Kustantaja Väyläkirjat
334 sivua. Ennen julkaisemattomia arkistolähteitä ja valokuvia.
Kirjan hinta postitettuna 27 €
.

HUOM! Myymme loppuerän kirja KOLME MATKAA PETSAMOON 18 € kirjeenä kotiin.
Petsamo 1920 - 1944 - Suomi Jäämeren rannalla
Lapin maakuntamuseon julkaisuja 19. (2018)

.

Kirjan hinta kuluineen 19 €

KIRJAN HINTA 25 € sis postituksen

Huom ! Näitä kirjoja on enäää muutama kappale myynnissä ja painos on siten lopussa
Tilaa tästä yhteispaketti 44 €
Tilaamalla em paketin ja Via Nordican saat yhteishintaan 65 € kuluineen
_______________________________________________________

PETSAMOLAISTA vuosijulkaisu 2022 ilmestyy syyskuussa
sen ja kaikkien tulevienkin hinta on 18 € kuluineen
Petsamolaista vuosijulkaisu 2021 hinta 12.50 € kuluineen kirjeenä kotiin . Monipuolinen sisältö Petsamon historiasta. Lukupaketti 120 sivua
Tilaa tästä >>>/lomake.html?id=4>>>

TILAA PETSAMOLAISTA VUOSIJULKAISUT 2018, 2019, 2020 ja 2021 yhdessä hintaa 35 € kuluineen
yhteensä 440 sivua muistoja ja historiaa, jotka eivät vanhene vuosien myötä
Tilaa tästä >>>

PETSAMOLAISTA vuosilehtien numeroita on vielä saatavana muutamia vuosikertoja
Kysy, kerro mikä vuosi tai jokin juttu. Voit saada jutusta kopion sähköpostiisi


________________________________________________________________
Petsamon vaakunapinssi



Kirja on pian loppuun myyty varastostammekin, joten tilaa nyt
TUTUSTU > LUTON MIESTEN < sivustoon
http://www.lutonmiehet.fi/fi/index.php?os=1
Sivustolla myös kirjojen myyntiä